laupäev, 23. detsember 2006

Häid pühi!


Septembrist saadik on mu lapsuke kord nädalas end varakult üles ajanud, et enne tundide algust koorilaulu minna ja pühade puhul rõõmustas koor lapsevanemaid etendusega. Väga kenasti laulsid. Mulle meeldib kõige rohkem see, et kõik on koorilaulu oodatud, mitte nii, nagu minu lapsepõlves, kus mulle esimeses klassis kohe selgeks tehti, et ma viisi ei pea. Nüüd laulab laps meil kodus ka pidevalt, enne võisime ainult koolitunnistuselt lugeda, et tal on ilus hääl, aga meile seda kunagi ei demonstreeritud.

Soovin kõigile mõnusaid pühi!

reede, 22. detsember 2006

Toidust

Lugesin just Euroopa-blogist lugu "Kuidas ja mida sööb inglane" ja kirjeldus 'keskmise ameeriklase' toitumisest kõlaks vist sellele loole üsna sarnaselt. Ma pole Inglismaal elanud ja ei oska seega võrrelda, aga tundub, et britid ise peavad oma toitumist siiski suhteliselt tervislikuks, vähemalt USAs elavate brittide foorumis, mida ma mõnikord loen, kiruvad nad tihti, et ameerika toit on kole rasvane ja kunstlik ja magus. Ühelt poolt on see tõesti nii, et silte peab väga hoolikalt uurima, sest tihti peitub toidus kurikuulus high fructose corn syrup ja meie kodupoest on näiteks raske leida müslibatoone, kuhu poleks topitud kunstlikke maitseaineid, aga teiselt poolt on tervislikkus New Yorgis moes ja ma ise ei tunne kedagi, kes selle 'keskmise ameeriklase' menüüd järgiks.

Lapse koolitoiduga olen üldiselt rahul, panen siia selle nädala menüü, kui kedagi huvitab:

Esmaspäev: Jambalaya kana, oad, hautatud lehtkapsas, puuvili
Teisipäev: Makaroni-juustuvorm, hautatud brokkoli, puuvili
Kolmapäev: Tai-pärane kana, jasmiiniriis, stir-fry juurviljad, roheline salat, jäätis
Neljapäev: Pasta lihapallidega, röstitud juurviljad, puuvili
Reede: Juustupizza, salat, jäätis

teisipäev, 19. detsember 2006

Tere tulemast, Jeffrey!

Homme on tähtis päev, sest USAsse saabub üks 8-kuune poiss, kellega mul on tekkinud üpris veider side, kuigi me pole kunagi kohtunud.

Mõni kuu tagasi nägin unes, et üks mu naiskolleeg tuli töö juurde oma beebipoissi näitama, nagu ikka käiakse, kui oled hiljuti emaks saanud. Mingil hetkel hakkas see lapsuke nutma ja muudkui nuttis ja nuttis ja nuttis. Tema ema püüdis teda rahustada, aga nutt ei jäänud järele ja mingil hetkel ärkasin ma üles ja mulle jõudis kohale, et naabrite laps on juba tükk aega röökinud ;)

Järgmisel päeval loomulikult rääkisin selle loo kolleegile ja tema tegi selle peale veidra näo pähe ja hakkas minult igasuguseid detaile välja pressima, et kas ma ikka olen kindel, et tegemist oli poisslapsega, ja kas ma olen kindel, et laps oli tema oma, ja kas ma sünnitust ka nägin. Arvasin juba, et ehk on ta rase. Töökaaslastega läks muidugi päris lõõpimiseks teemal, et kas ma ikka olin sünnituse juures.

Paar nädalat hiljem tuli töökaaslane minu juurde ja teatas, et nüüd on nad korda saanud paberid, mida nad juba mitu kuud olid ajanud, ja detsembris jõuab tema juurde 8-kuune poiss, kelle nad mehega adopteerisid kaugelt maalt, kus tema mees praegu töötab.

Lihtsalt üks veidraid kokkusattumusi elus.

esmaspäev, 18. detsember 2006

I'm dreaming of a white Christmas...


Aga New Yorgis see vist unistuseks jääbki, vähemalt sel aastal küll, sest täna tõusis temperatuur 17 plusskraadini (Celsiusest ikka jutt). Ja üldse on viimasel ajal siin veidralt soe olnud, ehk on see tingitud lehmade tekitatud globaalsest soojenemisest? Mitte et ma seda Manhattani kurikuulsat jäist talvetuult igatseksin, aga natuke lund ei teeks paha. Tavaliselt tuleb siin lumi maha ehk paar korda aastas ja siis on eriti suur disaster, sest see juhtub alati ootamatult. Mõnikord pannakse isegi koolid ja kontorid kinni. Eelmise aasta veebruari keskel oli üks läbi aegade suuremaid lumetorme, Central Parkis sadas maha 68 cm lund. Lumi sulas muidugi paari päevaga ära, aga paar pilti jäi mälestuseks.

pühapäev, 17. detsember 2006

Kellele ja kui palju?

Jälle on käes aeg otsustada, keda ja kuidas jõulude puhul meeles pidada. See küsimus valmistab parasjagu peamurdmist ka ameeriklastele endale, isegi etiketispetsialistide soovitused varieeruvad. Kindel on aga see, et teatud inimeste puhul on meelespidamine kirjutamata seaduseks. Suhteline üksmeel valitseb ka selles, et parim kink on raha… Kuigi minu arvates näitab hoolivust pigem karp omaküpsetatud piparkooke kui kaardi vahele pandud 20-dollarine rahatäht.

Näiteks töötab Manhattani kortermajades tihti terve meeskond – uksehoidjad, töömehed, koristajad – neile kingitakse tavaliselt jõulukaardi vahel sularaha ja soovituslik summa inimese kohta on üldiselt vahemikus 10…80 dollarit. Aga nagu siit võib lugeda, on mõned ka $5000 saanud… Sel aastal lahenes asi õnneks lihtsalt, sest kogu raha läheb ühisesse kingifondi, mille siis management ise töötajatele jagab. Eelmisel aastal elasime teises kohas, kus pidime ise otsustama, kui palju kinkida igale inimesele, keda oli kokku 14.

Kui sul käib mõni ajaleht, mis hommikuti ukse taha tuuakse, siis saad ühel hommikul ajalehega kaasa jõulutervituse, millele oodatakse vastutervitust. Meelespidamist ootab ka kirjakandja, kes muu posti kohale toob, kuigi postitöötajatel pole lubatud sularaha vastu võtta. Meeles tuleb pidada “ihujuuksurit”, lapsehoidjat, koristajat ja koerajalutajat. Kui sa elad eramus, siis ootavad sinult jõulutervitust ka prügivedajad.

Minu projektijuhist mehelt oodatakse, et ta viib võtmekliendid restorani lõunale ja kingib nende assistentidele shokolaadikarbid. Lisaks annetab ta raha fondi, millest ostetakse oma firma tehnikutele ja assistentidele kinkekaardid.

Tahaks küll loota, et jõulutervituse saajad arvet ei pea, kas ja kui palju keegi andis, ja siis vastavalt sellele oma suhtumist ja käitumist ei muuda.

neljapäev, 14. detsember 2006

Tahan soolaheeringat!

Laupäeval oli Eesti Majas jõululaat ja kuidagi juhtus nii, et sealt sai ostetud neli tahvlit Kalevi shokolaadi ja suur karp Linnupiima komme. Tänaseks on need kõik ka ära söödud. Ma ei oska sellist käitumist kuidagi põhjendada, sest Eestis elades polnud mul kombeks selliseid asju osta.

kolmapäev, 13. detsember 2006

Holy cow!

Veel üks argument lihasöömise vastu:
Arvake ära, kes või mis on maailmas kõige ohtlikum keskkonnahävitaja? Ei, see pole mitte auto ega George Bush. FAO on välja tulnud 400-leheküljelise ettekandega, mis teatab, et kõige olulisem keskonnahävitaja on hoopiski... lehm. Eriti kahjulikku mõju avaldavad keskkonnale lehmade kõhugaasid.

loe siit veel

Väiksed, süütud lapsed

Sellise e-maili saime täna pikapäevarühma juhatajalt:

Dear Parents:
Ms. Natallia, who excorts the children on the bus from school, has complained to me that the behavior of some of the children on the bus was very bad today. Speciffically, Marcus, Emily and Hondo were tearing up and throwing newspaper all over the bus. Matteus was hit in the eye and proceeded to squart Sunny D all over the bus. Mai Han was throwing a soccer ball and pair of gloves. Cameron was jumping on the seats with Emily laughing and screaming. Gatonga cried because there was so much screaming on the bus. Emily was hitting and pushing some of the older girls and Marcus and there was general chaos. This is an unsafe situation. Please speak to your children about their bus behavior. Natallia was not feeling well today and she needs their respect when she corrects them.

Ei, tõesti, ma ei tea, kas nutta või naerda?

teisipäev, 12. detsember 2006

Üritused, üritused

Jõulud peaksid ometi olema selline rahulik aeg, põletad pereringis küünlakest ja vaatad, kuidas lumehelbeke laskub, tasa, tasa, aknale. Hoolimata sellest, et me suurt kingimöllu ei korralda, on jõulustress ilmselt minuni jõudnud, sest täna soovisin ma pangast lahkudes pangatädile ‘have a nice weekend’ ja alles hiljem jõudis mulle kohale, et täna on ju kõigest teisipäev ja nädalalõpust pole veel lõhnagi. Küll aga oli meil täna järjekordne üritus, nimelt töö juures jõulupidu. Algas see väga vaikselt, edasi läks isegi tantsuks, ja siis jäid mõned väga purju ja hakkasid valjuhäälselt vaidlema, kes rohkem tööd teeb. Siinkohal tuleks mainida, et vähemalt meie rahvusvahelise kollektiivi põhjal ei saa küll väita, et eestlased teistest rohkem jooksid. See oli detsembrikuu jooksul juba mitmes üritus, nimelt lahkus meie kollektiivist kaks inimest mujale tööle ja sellega seoses õnnestus mul osaleda vähemalt viiel (!) lahkumisüritusel. Mehel oli töökoha jõulupidu juba 1. detsembril, homme tuleb jõulupidu meie kortermaja rahvale, siis lapse koolis koori esinemine, näidend, pidu klassi lastevanematele (muidugi kõik erinevatel päevadel). Eks jaanuaris tuleb üks puhkus ette võtta, et rahulikust jõuluajast taastuda.

esmaspäev, 11. detsember 2006

Taksolugu nr. 2: Lawrence ilma koerata

See juhtus siis kuu-paar tagasi. Tulime mehega mingilt ürituselt ja võtsime takso. Taksojuht tundus kuidagi kahtlaselt tuttav. Küsisin, kas ta sõitis kunagi koeraga ringi, ja uskuge või mitte, oligi sama juht, ainult et koera enam ei ole. Meenutagem siinkohal, et New Yorgis on 45 tuhat taksojuhti ja taksoga sõidan ma heal juhul kord kuus, kui sedagi. Nii et kui suur on tõenäosus, et kaks korda sama juhi otsa satud? Lawrence rääkis meile, et eelmisel aastal osales ta New Yorgi maratonil ja jooksis neli miili ühe teise mehega kõrvuti. Sel aastal ta haige selja tõttu maratonil ei osalenud, aga paar päeva enne maratoni viis ta kellegi lennujaama ja läks siis järjekorrast uut klienti peale võtma ja autosse istus ei keegi muu, kui see sama mees, kellega ta eelmisel aastal neli miili kõrvuti jooksis. Uskuda või mitte? Lawrence lubas mulle, et kui ma jälle tema taksosse satun, siis järgmine sõit on tasuta. Ei tea, kui suur on tõenäosus, et ma kolmandat korda temaga kohtun...

laupäev, 9. detsember 2006

Taksolugu nr. 1: taksojuht diabeetikust koeraga

New Yorgis on umbes 45 tuhat taksojuhti, aga ainult mõned neist jäävad meelde.

Juhtus see selle aasta kevadel. Istusin maja ees taksosse ja tundsin spetsiifilist märja koerakarva lõhna. Juhi kõrvalistmel lamaski väike valge pikakarvaline kuts. Et midagi öelda, küsisin, kas see on tema koer. Kas sa tõesti arvad, et ma mingi võõra koeraga ringi sõidan, järgnes sarkastiline vastus. Head õhtut sullegi, mõtlesin, ega vastanud midagi. Edasi muutus juht aga väga jutukaks ja pooletunnise sõidu jooksul ei vaikinud ta hetkekski. Sain teada, et ta sõidabki päevad läbi koeraga ringi. Koeral on nimelt diabeet ja ta peab koerale iga paari tunni tagant ravimeid manustama ja teda toitma. Lisaks sain teada, et taksojuhi hoole all on tema kaks lapselast, ja juttu jätkus kauemaks, alustades põhjaliku ülevaatega Upper West Side'i erakoolide tugevatest ja nõrkadest külgedest ja lõpetades detailse kirjeldusega, kuidas ta suviti Kreekas purjetamas käib. Mul oli tunne, nagu oleksin ma ootamatult sattunud mõnda Woody Alleni filmi ja lõpuks ei jaganud ma enam ööd ega mütsi.

Kus mujal, kui New Yorgis...

kolmapäev, 6. detsember 2006

Esimene

Proovin siis lõpuks ära.